2018 Intrust Super Cup

Discussion in 'General Rugby League' started by rhugh89, Dec 14, 2017.

  1. rhugh89

    rhugh89 Moderator Staff Member Moderator

    Joined:
    Aug 12, 2012
    Posts:
    24,894
    Gender:
    Male
    Location:
    Brisbane
  2. rhugh89

    rhugh89 Moderator Staff Member Moderator

    Joined:
    Aug 12, 2012
    Posts:
    24,894
    Gender:
    Male
    Location:
    Brisbane
    Intrust Super Cup Round 17 teams


    QRL Media
    Tue 3 Jul 2018, 06:04 PM



    The Round 17 Intrust Super Cup for this weekend's match, kicking off on Friday night in Mackay.

    Mackay Cutters v Ipswich Jets at BB Print Stadium Mackay on Friday, July 6 – 7.30pm


    Mackay Cutters

    1. Nicho Hynes 2. Yamba Bowie 3. Jack Joass 4. Sheldon Bobbert 5. Dane Francis 6. Kyle Laybutt 7. Cooper Bambling 8. Jordan Grant 9. Kellen Jenner 10. Nicholas Brown 11. Mitchell Dunn 12. Lona Kaifoto 13. Thomas Murphy (c) 15. Jayden Hodges 16. Bennett Leslie 17. Brenden Treston 18. Johnny Faletagoa'i 19. Blake Atherton

    Coach: Steve Sheppard

    Ipswich Jets

    1. Michael Purcell 2. Marmin Barba 3. Ben White 4. Isimeeli Hafoka 5. Richie Pandia 6. Chris Ash 7. Dane Phillips 8. Tyson Lofipo 15. Kierran Moseley 10. Nat Neale (c) 17. Billy McConnachie 12. Seb Pandia 13. Ben Shea 11. Rowan Winterfield 14. Jayden Connors 16. Huskie Teutau 18. Wes Conlon 19. Mitch Carpenter

    Coach: Ben Walker and Shane Walker

    Tweed Heads Seagulls v Wynnum Manly Seagulls at Ron Stark Oval Stradbroke Island on Saturday, July 7 - 1.10pm – Live on Channel 9 QLD

    Tweed Heads Seagulls

    1. Talor Walters 2. Ryland Jacobs 3. Brendan Elliot 4. Kody Parsons 5. Kiah Cooper 6. Lindon McGrady 7. Kane Elgey 8. Tristan Lumley 9. Eli Levido 16. Maia Sands 11. Lamar Manuel-Liolevave (c) 12. Hiale Roycroft 13. Ryan Simpkins (c) 10. Jarrod Morfett 14. Kalani Going 15. Jack Cook 18. Sam Meskell

    Coach: Ben Woolf

    Wynnum Manly Seagulls

    1. Patrick Templeman 2. Tumoana Halkyard 3. Edward Burns 4. Delouise Hoeter 5. Daniel Ogden 6. Shaun Nona 7. Michael Dobson 8. Stedman Lefau 9. Mitch Cronin 10. Keenan Palasia 11. Alex Barr 12. Adam Tuimavave-Gerrard 13. Max Elliott 14. Kalolo Saitaua 15. Mitch Frei (c) 16. Junior Pita 17. Lachlan Lee 18. Jack Goodsell

    Coach: Adam Brideson

    Burleigh Bears v Norths Devils at Pizzey Park on Saturday, July 7 – 4pm

    Burleigh Bears

    1. Kurtis Rowe 2. Troy Leo 3. Sami Sauiluma 4. Henare Wells 5. Tyrone Roberts-Davis 6. Dallas Wells 7. Josh Rogers 8. Luke Page (c) 9. Pat Politoni 10. Matt White 11. Hayden Schwass 12. Matthew Robinson 13. Sam Coster 14. Jess Savage 15. Toby McIntosh 16. Tyler Sparkes 17. Kai O’Donnell

    Coach: Jim Lenihan

    North Devils

    1. Jack Ahearn 2. Namila Davui 3. Luke Pollock 4. Chevi Ellis 5. Paul Ulberg 6. Zach Strasser 7. Troy Dargan 8. Jamayne Taunoa-Brown 9. Alex Bishop 10. Riley Leota 11. Oshae Tuiasau 12. Brandon Lee 13. John Palavi (c) 14. Guy Williams 15. Sam Tagataese 16. Carne Doyle-Manga 19. Jack Miers

    Coach: Rohan Smith

    Easts Tigers v Northern Pride at Suzuki Stadium on Saturday, July 7 – 4pm

    Easts Tigers

    1. Scott Drinkwater 2. Linc Port 4. Conor Carey 3. Shane Neumann 5. Jarrod McInally 6. Billy Walters 7. Ollie Olds 8. Dave Tyrrell 9. Chris Ostwald 10. Brett Greinke 11. Jake Foster (c) 12. Jarred Tuite 13. Jack Svendsen 14. James Salter 15. Michael Egan 16. Ash Little 17. Harley Aiono

    Coach: Scott Sipple

    Northern Pride

    1. Jack Murphy 2. Shawn Bowen 3. Brett Anderson 4. Javid Bowen 5. Gideon Gela-Mosby 6. Jordan Biondi-Odo 7. Jack Campagnolo 8. William Bugden 9. Ryan Ghietti (c) 10. David Murphy 11. Graham Clark 12. Ethan Lowe 13. Emry Pere 14. Connor Jones 15. Sheldon Powe-Hobbs 16. Darryn Schonig 17. Troy Kapea 18. Nathan Wales 19. Tom Hancock 20. Bradley Stephen

    Coach: Ty Williams

    Townsville Blackhawks v Sunshine Coast Falcons at Jack Manski Oval on Saturday, July 7 – 5pm

    Townsville Blackhawks

    1. Zachary Santo 2. Jonathon Reuben 3. Levi Dodd 4. Justin O’Neill 5. Kalifa Faifai-Loa 6. Shaun Hudson 7. Jaelen Feeney 8. Cade Maloney 9. Krys Freeman 10. Rod Griffin 11. Jordan Drew 12. Andrew Niemoeller (c) 13. Temone Power 14. Davin Crampton 16. Ross Bella 19. Brent Woolf 22. Sione Lousi

    Coach: Kristian Woolf

    Sunshine Coast Falcons

    1. Matt Soper-Lawler 2. Samuel Wright 3. 19. Jordan Brown Sandor Earl 5. Iliesa Ratuva 6. Brentt Warr 7. Rhys Jacks 18. Lachlan Timm 9. Caleb Daunt 10. Jacob Hind 11. Christopher Lewis 12. Lachlan Roe 13. Liam McDonald (c) 14. Harrison Muller 15. Sam Burns 16. Jye Ballinger 17. Connor Donehue

    Coach: Craig Ingebrigtsen

    CQ Capras v Souths Logan Magpies at Barcaldine on Saturday, July 7 - 6pm

    CQ Capras

    1. Zeik Foster 2. Luke George 3. Connor Broadhurst 4. Nathan Bassani 5. Chanel Seigafo 6. Maipele Morseau 7. Blake Goodman 8. Oliver Percy (c) 9. Aaron Teroi 10. Jerry Key (c) 11. Bill Cullen 12. Dave Taylor 13. Jamie Hill 14. Dave Cowhan 15. Peter Rogers 17. Brad Lupi 19. Billy Gilbert 18. Junior Kirisome 20. Aaron Flanagan 21. Darcy Davey

    Coach: Kim Williams

    Souths Logan Magpies

    18. Kobe Tararo 2. Benaiah Bowie 3. Lenny Magey 4. Dan Russell 5. Paul Rokolati 6. Guy Hamilton 7. Sam Scarlett 8. George Fai 9. Travis Waddell 10. Rhys Melville 11. Brendon Gibb 16. Daniel Tamou 13. Phil Dennis 12. Cody McIntosh 14. Javarn White 15. Jordan Mago 17. Sam Elliott

    Coach: Jon Buchanan

    PNG Hunters v Redcliffe Dolphins at National Football Stadium on Sunday, July 8 - 3pm

    PNG Hunters

    1. Edene Gebbie 2. Junior Rau 3. Thompson Teteh 4. Willie Minoga 5. Brendon Gotuno 6. Ase Boas (c) 7. Watson Boas 8. Enock Maki 9. Wartovo Puara 10. Stanton Albert 11. Nixon Putt 12. Rahdly Brawa 13. Moses Meninga 14. Charlie Simon 15. Wawa Paul 16. Adex Wera 17. Dilbert Issac 18. Baundo Aba 19. Butler Morris 20. William Mone

    Coach: Michael Marum

    Redcliffe Dolphins

    1. Tony Tumusa 2. Tom Opacic 3. Scott Schulte 4. Jeremy Hawkins 5. Josh Beehag 6. Bryce Donovan 7. Cameron Cullen (c) 8. Nathan Watts 9. Hugh Pratt 10. Sam Anderson 11. Toby Rudolf 12. Aaron Whitchurch 13. Jamil Hopoate 14. Samson Graham 15. James Taylor 16. Tom Geraghty 17. Sheldon Pitama 19. Joshua Fauid

    Coach: Adam Mogg


    https://www.qrl.com.au/news/20182/07/03/intrust-super-cup-round-17-teams/
     
  3. rhugh89

    rhugh89 Moderator Staff Member Moderator

    Joined:
    Aug 12, 2012
    Posts:
    24,894
    Gender:
    Male
    Location:
    Brisbane
  4. rhugh89

    rhugh89 Moderator Staff Member Moderator

    Joined:
    Aug 12, 2012
    Posts:
    24,894
    Gender:
    Male
    Location:
    Brisbane
    Intrust Super Cup Round 16 Team of the Week

    1. Scott Drinkwater (Easts Tigers)

    After returning from a week away with the XXXX Queensland Residents side, Easts Tigers fullback was back to his best; scoring a try, setting up another, running for 115m and busting 15 tackles in a Hastings Deering Man of the Match Performance.

    2. Michael Purcell (Ipswich Jets)

    Just his second game back after a seven-week layoff with injury, and it was like the “Kangaroo Catcher” had never left, scoring a hat-trick and busting seven tackles in a dominant display from the Jets fullback.

    3. Kotoni Staggs (Redcliffe Dolphins) – (c)

    The rising star headed back to Redcliffe in Round 16 after spending three weeks playing for the Brisbane Broncos in the NRL. The Dolphins centre picked up where he left off, scoring two tries, busting seven tackles, running for 112m and kicking seven goals.

    4. Tom Opacic (Redcliffe Dolphins)

    Opacic was another Broncos player who returned to the Intrust Super Cup in Round 16. The 100kg centre terrorised his opposition defence with his size and speed, running for 119m, scoring two tries, busting four tackles and setting up a try in what was a convincing win for the home side.

    5. Gideon Gela-Mosby (Northern Pride)

    The Northern Pride flyer continues to put on tries for his side in the Intrust Super Cup, scoring another double in Round 16. Gela-Mosby now takes his try scoring tally to seven tries in five games as he continues to push for a Cowboys recall.

    6. Bryce Donovan (Redcliffe Dolphins)

    Just his sixth Intrust Super Cup appearance, the young half continues to make a name for himself at the Redcliffe Dolphins with another dominant performance. Donovan scored two tries, ran for 73m, busted four tackles and had a hand in a number of tries in the Dolphins 50-18 win over Wynnum Manly.

    7. Ase Boas (PNG Hunters)

    The Hunters half played a key role in securing victory for the Hunters in front of a passionate PNG crowd, scoring two tries, busting four tackles and running for 126m from his nine carries.

    8. Luke Page (Burleigh Bears)

    The Burleigh Bears cult hero returned to Intrust Super Cup in Round 16 after a successful Pacific Test with the PNG Kumuls. Page lead the Bears pack from the front in the local derby against fellow Gold Coast feeder Tweed Heads, running for 172m from 15 carries in just 42 minutes.

    9. Alex Bishop (Norths Devils)

    The Norths Devils rake only played 33 minutes in Round 16, however they were a great 33 minutes, as Bishop scored a try with a quick tap from a penalty and set up a try for his lock forward with a short grubber kick, that featured in this week’s Top 5.

    10. Will Bugden (Northern Pride)

    A courageous performance from the 115kg front-rower, laying a platform for his halves with 172m from 13 carries, including 81 post-contact metres. The hulking front-rower also aimed up in defence with 26 tackles.

    11. Nixon Putt (PNG Hunters)

    The Hunters second rower was sensational for the Hunters in Round 16, scoring in the 70thminute to put the game out of reach for opposition Sunshine Coast Falcons. Putt also set up a try for his fullback with a barnstorming run in the 50th minute of the game. He also registered 159 running metres, including 56 post contact metres.

    12. James Hill (CQ Capras)

    The Capras second-rower is becoming a familiar face in the Team of the Week as he managed yet another huge effort in Round 16, scoring a try, busting nine tackles, running for 193m and making 39 tackles in an 80-minute performance.

    13. Ben Shea (Ipswich Jets)

    A solid performer in a losing side, the Ipswich Jets lock-forward rose to the occasion for his 150thIntrust Super Cup game, registering 203m from 19 carries, an offload and 21 tackles.

    14. Billy Walters (Easts Tigers)

    It was a huge game for Billy Walters last weekend as he starred with both his kicking and running game; scoring a try, running for 144m, with two line breaks, four tackle breaks, five goals and 160 kick metres. Walters scored a brilliant individual try off a quick tap which also featured in this week’s Top 5.

    15. Tyronne Roberts-Davis (Burleigh Bears)

    Tweed Heads struggled to contain Burleigh flyer Roberts-Davis in Round 16, as he scored two tries, busted four tackles and ran for 155m. Roberts-Davis now takes his try scoring tally for Season 2018 to 11 tries in 12 appearances.

    16. Luke George (CQ Capras)

    A makeshift winger in Round 16 after spending the majority of his 2018 season playing in the back-row; it was a great performance from George as he crossed for two tries and helped the Capras to a 20-6 victory over Mackay.

    17. Jamil Hopoate (Redcliffe Dolphins)

    The always dangerous Dolphins lock forward was at his damaging best, scoring a try, setting up another, running for 172m and busting six tackles in yet another solid performance.

    *The team selections are the opinions of QRL Media only and do not necessarily reflect the views of the QRL.


    https://www.qrl.com.au/news/20182/07/05/intrust-super-cup-round-16-team-of-the-week/
     
  5. rhugh89

    rhugh89 Moderator Staff Member Moderator

    Joined:
    Aug 12, 2012
    Posts:
    24,894
    Gender:
    Male
    Location:
    Brisbane
    @Billy Bryce Donovan in the halves for Redcliffe, Has he played Juniors there mate ??
     
    knightslad likes this.
  6. Billy

    Billy Danny 'Bedsy' Buderus

    Joined:
    Apr 16, 2008
    Posts:
    13,263
    I only remember him playing fullback, centre and wing.
     
    knightslad and rhugh89 like this.
  7. rhugh89

    rhugh89 Moderator Staff Member Moderator

    Joined:
    Aug 12, 2012
    Posts:
    24,894
    Gender:
    Male
    Location:
    Brisbane
    Same here, Sounds like he is enjoying it and playing well in any case
     
    knightslad likes this.
  8. rhugh89

    rhugh89 Moderator Staff Member Moderator

    Joined:
    Aug 12, 2012
    Posts:
    24,894
    Gender:
    Male
    Location:
    Brisbane
    LADDER AFTER ROUND 17

    ISC Ladder Round 17.png
     
  9. rhugh89

    rhugh89 Moderator Staff Member Moderator

    Joined:
    Aug 12, 2012
    Posts:
    24,894
    Gender:
    Male
    Location:
    Brisbane
    Intrust Super Cup teams Round 18


    QRL Media
    Tue 10 Jul 2018, 05:58 PM



    There are plenty of important games coming up this weekend in Round 18 of the Intrust Super Cup.

    Redcliffe Dolphins v Burleigh Bears at Dolphin Stadium, Saturday, July 14 – 1.10pm* (Live on Channel 9 QLD)

    Redcliffe Dolphins

    1. Tony Tumusa 2. Jeremy Hawkins 3. Tom Opacic 4. Moses Pangai 5. Josh Beehag 6. Bryce Donovan 7. Cameron Cullen (c) 8. Nathan Watts 9. Hugh Pratt 10. Sam Anderson 11. Toby Rudolf 12. Aaron Whitchurch 13. Jamil Hopoate 14. Scott Schulte 15. James Taylor 16. Tom Geraghty 17. Sheldon Pitama

    Coach: Adam Mogg

    Burleigh Bears

    1. Kurtis Rowe 2. Troy Leo 3. Justin Tavae 4. Joshua Berkers 5. Tyrone Roberts-Davis 6. Dylan Phythian 7. Josh Rogers 8. Luke Page (c) 9. Pat Politoni 10. Matt White 11. Hayden Schwass 12. Matthew Robinson 13. Sam Coster 14. Jeff Lynch 15. Toby McIntosh 16. Tyler Sparkes 17. Kai O’Donnell

    Coach: Jim Lenihan

    Townsville Blackhawks v Ipswich Jets at Jack Manski Oval, Saturday, July 14 – 5pm

    Townsville Blackhawks

    1. Zachary Santo 2. Carlin Anderson 3. Shaun Hudson 4. Justin O’Neill 5. Kalifa Faifai-Loa 6. Zach Clay 7. Jaelen Feeney 8. Francis Molo 9. Krys Freeman 10. Rod Griffin 11. Jake Marketo 12. Andrew Niemoeller (c) 13. Temone Power 19. Brent Woolf 22. Sione Lousi 15. Jordan Drew 17. Joe Boyce

    Coach: Kristian Woolf

    Ipswich Jets

    1. Michael Purcell 2. Marmin Barba 3. Ben White 4. Sam Caslick 5. Richie Pandia 6. Chris Ash 7. Dane Phillips 8. Tyson Lofipo 9. Jayden Connors 10. Nat Neale (c) 17. Billy McConnachie 12. Seb Pandia 13. Ben Shea 11. Rowan Winterfield 16. Huskie Teutau 18. Wes Conlon 19. Mitch Carpenter

    Coach: Ben Walker and Shane Walker

    Norths Devils v CQ Capras at Bishop Park, Saturday, July 14 – 5pm

    Norths Devils

    1. Jack Ahearn 2. Namila Davui 3. Luke Pollock 4. Gehamat Shibasaki 5. Paul Ulberg 6. Zach Strasser 7. Troy Dargan 8. Jamayne Taunoa-Brown 9. Alex Bishop 10. Riley Leota 11. Oshae Tuiasau 12. Brandon Lee 13. John Palavi (c) 14. Guy Williams 15. Sam Tagataese 16. Carne Doyle-Manga 17. Dalton Phillips 19. Jack Miers 18. Chevi Ellis

    Coach: Rohan Smith

    CQ Capras

    1. Zeik Foster 2. Luke George 3. Connor Broadhurst 4. Nathan Bassani 5. Chanel Seigafo 6. Maipele Morseau 7. Blake Goodman 8. Oliver Percy (c) 9. Billy Gilbert 10. Jerry Key (c) 11. Bill Cullen 12. Dave Taylor 13. Jamie Hill 14. Dave Cowhan 15. Peter Rogers 16. Aaron Flanagan 17. Brad Lupi 18. Darcy Davey

    Coach: Kim Williams

    Mackay Cutters v Easts Tigers at BB Print Stadium Mackay, Saturday, July 14 – 6pm

    Mackay Cutters

    1 Yamba Bowie 2. Jared Maguire 3. Sheldon Bobbert 4. Blake Atherton 5. Nathan Saumalu 6. Kyle Laybutt 7. Nicho Hynes 8. Jordan Grant 9. Jayden Hodges 10. Bennett Leslie 11. Mitchell Dunn 12. Kellen Jenner 13. Thomas Murphy (c) 14. Cooper Bambling 15. Brenden Treston 17. Johnny Faletagoa'i 16. Jye Andersen

    Coach: Steve Sheppard

    Easts Tigers

    1. Scott Drinkwater 2. Linc Port 4. Marion Seve 3. Shane Neumann 5. Jarrod McInally 6. Billy Walters 7. Ollie Olds 8. Dave Tyrrell 9. Chris Ostwald 10. Brett Greinke 11. Jake Foster (c) 12. Jarred Tuite 13. Jack Svendsen 14. Conor Carey 15. Michael Egan 16. Ash Little 17. Kelma Tuilagi 20. James Salter

    Coach: Scott Sipple

    Tweed Heads Seagulls v Souths Logan Magpies at Piggabeen Sports Complex, Sunday, July 15 – 2.15pm

    Tweed Heads Seagulls

    1. Talor Walters 2. Kiah Cooper 3. Brendan Elliot 4. Ryland Jacobs 5. Tevita Folau 6. Lindon McGrady 7. Kane Elgey 8. Leilani Latu 9. Eli Levido 16. Maia Sands 11. Lamar Manuel-Liolevave (c) 12. Kalani Going 13. Ryan Simpkins (c) 10. Jarrod Morfett 14. Jack Cook 15. Reece Summer 17. Nathan Young 18. Rory Lillis 19. Tony Matautia

    Coach: Ben Woolf

    Souths Logan Magpies

    1. Corey Allan 2. Benaiah Bowie 3. Lenny Magey 4. Dan Russell 5. Paul Rokolati 6. Guy Hamilton 7. Sam Scarlett 8. George Fai 9. Travis Waddell 10. Rhys Melville 11. Brendon Gibb 12. Simi Fatafehi 13. Phil Dennis (c) 14. Manaia Cherrington 15. William Samuel 16. Daniel Tamou 17. Sam Elliott

    Coach: Jon Buchanan

    PNG Hunters v Northern Pride at National Football Stadium, Sunday, July 15 – 3pm

    PNG Hunters

    1. Edene Gebbie 2. Junior Rau 3. Thompson Teteh 4. Willie Minoga 5. Brendon Gotuno 6. Ase Boas (c) 7. Watson Boas 8. Enock Maki 9. Wartovo Puara 10. Stanton Albert 11. Nixon Putt 12. Rahdly Brawa 13. Moses Meninga 14. Charlie Simon 15. Paul Wawa 16. Adex Wera 17. Dilbert Issac 18. Baundo Aba 19. Silas Gahuna 20. Butler Morris

    Coach: Michael Marum

    Northern Pride

    1. Jack Murphy 2. Shawn Bowen 3. Brett Anderson 4. Javid Bowen 5. Murray Taulagi 6. Jordan Biondi-Odo 7. Jake Clifford 8. William Bugden 9. Ryan Ghietti (c) 10. David Murphy 11. Graham Clark 12. Ethan Lowe 13. Emry Pere 14. Connor Jones 15. Sheldon Powe-Hobbs 16. Darryn Schonig 17. Troy Kapea 18. Tom Hancock 19. Matthew Musumeci 20. Jack Campagnolo

    Coach: Ty Williams

    Sunshine Coast Falcons v Wynnum Manly Seagulls at Sunshine Coast Stadium, Sunday, July 15 – 3pm

    Sunshine Coast Falcons

    1. Khan Ahwang 2. Samuel Wright 3. Justin Olam 4. Sandor Earl 5. Matt Soper-Lawler 6. Brentt Warr 7. Rhys Jacks 18. Lachlan Timm 9. Caleb Daunt 10. Jacob Hind 11. Christopher Lewis 12. Thomas Eisenhuth 13. Liam McDonald (c) 14. Harrison Muller 15. Martin Cordwell 16. Jye Ballinger 17. Connor Donehue 19. Jordan Brown

    Coach: Craig Ingebrigtsen

    Wynnum Manly Seagulls

    1. Patrick Templeman (c) 2. Tumoana Halkyard 3. Edward Burns 4. Delouise Hoeter 5. Daniel Ogden 6. Shaun Nona 7. Michael Dobson 8. Stedman Lefau 9. Mitch Cronin 10. Keenan Palasia 11. Alex Barr 12. Adam Tuimavave-Gerrard 13. Max Elliott 14. Kalolo Saitaua 15. Mitch Frei 16. Junior Pita 17. Lachlan Lee 18. Aaron Rockley 19. Jayden Berrell

    Coach: Adam Brideson


    https://www.qrl.com.au/news/20182/07/10/intrust-super-cup-teams-round-18/
     
  10. rhugh89

    rhugh89 Moderator Staff Member Moderator

    Joined:
    Aug 12, 2012
    Posts:
    24,894
    Gender:
    Male
    Location:
    Brisbane
    LADDER AFTER ROUND 18

    ISC Ladder Round 18.png
     
  11. rhugh89

    rhugh89 Moderator Staff Member Moderator

    Joined:
    Aug 12, 2012
    Posts:
    24,894
    Gender:
    Male
    Location:
    Brisbane
    Round 19 Country Week Intrust Super Cup teams


    QRL Media
    Tue 17 Jul 2018, 05:59 PM


    The Intrust Super Cup goes bush this weekend as part of the annual 'Get in the Game' Country Week round; and this year - regional fans in PNG will also get the chance to watch their Hunters team in action.

    Redcliffe Dolphins v Easts Tigers at Gilbert Oval, Goondiwindi, Saturday, July 21 – 1.10pm* (Live on Channel 9)

    Redcliffe Dolphins

    1. Josh Beehag 2. Jonus Pearson 3. Tom Opacic 4. Moses Pangai 5. Jeremy Hawkins 6. Bryce Donovan 7. Cameron Cullen (c) 8. Nathan Watts 9. Hugh Pratt 10. Sam Anderson 11. Toby Rudolf 12. Aaron Whitchurch 13. Jamil Hopoate 14. Scott Schulte 15. James Taylor 16. Tom Geraghty 17. Sheldon Pitama

    Coach: Adam Mogg

    Easts Tigers

    1. Scott Drinkwater 2. Linc Port 4. Marion Seve 3. Shane Neumann 5. Jarrod McInally 6. Billy Walters 7. Conor Carey 8. Dave Tyrrell 9. Chris Ostwald 10. Brett Greinke 11. Jake Foster (c) 12. Patrick Kaufusi 13. Jack Svendsen 14. James Salter 15. Kelma Tuilagi 16. Tino Fa’asuamaleaui 17. Albert Vete 18. Jarred Tuite

    Coach: Scott Sipple

    Burleigh Bears v CQ Capras at Eskdale Park, Maryborough, Saturday, July 21 – 3pm

    Burleigh Bears

    1. Kurtis Rowe 2. Troy Leo 3. Henare Wells 4. Joshua Berkers 5. Toby McIntosh 6. Dylan Phythian 7. Josh Rogers 8. Luke Page (c) 9. Pat Politoni 10. Matt White 11. Hayden Schwass 12. Matthew Robinson 13. Sam Coster 14. Jeff Lynch 15. Darius Farmer 16. Tyler Sparkes 17. Kai O’Donnell

    Coach: Jim Lenihan

    CQ Capras

    1. Zeik Foster 2. Junior Kirisome 3. Connor Broadhurst 4. Nathan Bassani 5. Chanel Seigafo 6. Maipele Morseau 7. Blake Goodman 8. Oliver Percy (c) 9. Billy Gilbert 10. Jerry Key (c) 11. Bill Cullen 12. Dave Taylor 13. Jamie Hill 14. Dave Cowhan 15. Luke George 16. Aaron Flanagan 17. Brad Lupi 18. Jack Madden 19. Wade Carra

    Coach: Kim Williams

    Sunshine Coast Falcons v Mackay Cutters at Denison Park, Bowen, Saturday, July 21 – 3.30pm

    Sunshine Coast Falcons

    1. Ryan Papenhuyzen 2. Matt Soper-Lawler 3. Justin Olam 4. Sandor Earl 5. Iliesa Ratuva 6. Caleb Daunt 7. Rhys Jacks 18. Lachlan Timm 9. Harry Grant 10. Lachlan Roe 11. Dane Hogan (c) 12. Christopher Lewis 13. Thomas Eisenhuth 14. Sam Burns 15. Jye Ballinger 16. Louis Geraghty 17. Martin Cordwell 19. Nick Timm

    Coach: Craig Ingebrigtsen

    Mackay Cutters

    1. Lachlan Coote 2. Yamba Bowie 3. Nathan Saumalu 4. Blake Atherton 5. Johnny Faletagoa'i 6. Kyle Laybutt 7. Nicho Hynes (c) 8. Jordan Grant 9. Jayden Hodges 10. Nicholas Brown 11. Kellen Jenner 12. Brenden Treston 13. Bennett Leslie 14. Cooper Bambling 15. Lona Kaifoto 16. Jack Brock 17. Jye Andersen 18. Sam Murphy

    Coach: Steve Sheppard

    Northern Pride v Ipswich Jets at John Street Oval, Cooktown, Saturday, July 21 – 4pm

    Northern Pride

    1. Matthew Musumeci 2. Jonico Hardwick 3. Brett Anderson 4. Javid Bowen 5. Shawn Bowen 6. Jordan Biondi-Odo 7. Jack Campagnolo 8. William Bugden 9. Ryan Ghietti (c) 10. Sheldon Powe-Hobbs 11. Graham Clark 12. Ethan Lowe 13. David Murphy 14. Connor Jones 15. Emry Pere 16. Darryn Schonig 17. Troy Kapea 18. Jack Murphy 19. Jared Allen 20. Tom Hancock

    Coach: Ty Williams

    Ipswich Jets

    1. Michael Purcell 2. Marmin Barba 3. Ben White 4. Isimeeli Hafoka 5. Richie Pandia 6. Chris Ash 7. Dane Phillips 8. Tyson Lofipo 9. Jayden Connors 10. Nat Neale (c) 17. Billy McConnachie 12. Seb Pandia 13. Ben Shea 11. Rowan Winterfield 15. Sam Caslick 16. Huskie Teutau 18. Wes Conlon 19. Mitch Carpenter

    Coach: Ben Walker and Shane Walker

    Souths Logan Magpies v Wynnum Manly Seagulls at John Henry Memorial Oval, Normanton Saturday, July 21 – 6pm

    Souths Logan Magpies

    1. Javarn White 2. Benaiah Bowie 3. Lenny Magey 4. Dan Russell 5. Corey Allan 6. Guy Hamilton 7. Sam Scarlett 8. George Fai 9. Travis Waddell (c) 10. Thomas Flegler 11. Brendon Gibb 12. Simi Fatafehi 13. Rhys Melville 14. Manaia Cherrington 15. Sam Lavea 16. Daniel Tamou 17. Sam Elliott

    Coach: Jon Buchanan

    Wynnum Manly Seagulls

    1. Patrick Templeman 2. Tumoana Halkyard 3. Edward Burns 4. Delouise Hoeter 5. Daniel Ogden 6. Shaun Nona 7. Michael Dobson 8. Stedman Lefau 9. Mitch Cronin 10. Keenan Palasia 11. Alex Barr 12. Adam Tuimavave-Gerrard 13. Max Elliott 14. Jayden Berrell 15. Mitch Frei 16. Patrick Carrigan 17. Lachlan Lee 18. Aaron Rockley 19. Jeriah Goodrich 20. Junior Pita 21. Til Vea

    Coach: Adam Brideson

    Tweed Heads Seagulls v Townsville Blackhawks at Flinders Sports Ground, Hughenden Sunday, July 22 – 2pm

    Tweed Heads Seagulls

    1. Alex Grant 5. Kiah Cooper 3. Talor Walters 4. Ryland Jacobs 2. Tevita Folau 6. Lindon McGrady 7. Kane Elgey 8. Kalani Going 9. Eli Levido 16. Maia Sands 11. Lamar Manuel-Liolevave (c) 12. Bryce Cartwright 13. Ryan Simpkins (c) 10. Jarrod Morfett 14. Jack Cook 15. Reece Summer 17. Rory Lillis

    Coach: Ben Woolf

    Townsville Blackhawks

    1. Zachary Santo 2. Jonathon Reuben 3. Shaun Hudson 4. Justin O’Neill 5. Carlin Anderson 6. Zach Clay 7. Jaelen Feeney 8. Joe Boyce 9. Krys Freeman 10. Cade Maloney 11. Jake Marketo (c) 12. Levi Dodd 13. Temone Power 16. Daniel Beasley 17. Andrew Davey 19. Brent Woolf 22. Sione Lousi

    Coach: Kristian Woolf

    PNG Hunters v Norths Devils at Lae Rugby League Oval on Sunday, July 22 - 3pm

    PNG Hunters

    1. Edene Gebbie 2. Junior Rau 3. Thompson Teteh 4. Adex Wera 5. Brendon Gotuno 6. Ase Boas (c) 7. Watson Boas 8. Enock Maki 9. Wartovo Puara 10. Moses Meninga 11. Nixon Putt 12. Willie Minoga 13. Stanton Albert 14. Charlie Simon 15. Wawa Paul 16. Mekenzie Yei 17. Dilbert Issac 18. Silas Gahuna 19. Ila Alu 20. Butler Morris

    Coach: Michael Marum

    Norths Devils

    1. Jack Ahearn (c) 2. Herbie Farnworth 3. Luke Pollock 4. Gehamat Shibasaki 5. Paul Ulberg 6. Zach Strasser 7. Troy Dargan 8. Jamayne Taunoa-Brown 9. Alex Bishop 10. Riley Leota 11. Oshae Tuiasau 12. Brandon Lee 13. John Palavi (c) 14. Guy Williams 15. Sam Tagataese 16. Carne Doyle-Manga 17. Moses Noovao-McGreal 19. Jack Miers

    Coach: Rohan Smith


    https://www.qrl.com.au/news/20182/07/17/round-19-country-week-intrust-super-cup-teams/
     
  12. rhugh89

    rhugh89 Moderator Staff Member Moderator

    Joined:
    Aug 12, 2012
    Posts:
    24,894
    Gender:
    Male
    Location:
    Brisbane
    Round 18 Team of the Week

    1. Jack Ahearn (Norths Devils)

    The Norths fullback was involved in just about everything in his team's 42-12 victory over CQ Capras, having a hand in five tries; scoring two himself and setting up a further three tries.

    2. Herbie Farnwoth (Norths Devils)

    In just his third game, the Devils flyer hit his stride, scoring two tries and registering 227 running metres. Farnworth was also handy with the kicking tee, knocking over all seven goal kick attempts. Farnworth has now sits on 100% conversion rate from 11 goal kick attempts.

    3. Marion Seve (Easts Tigers) (c)

    Back-to-back 'Team of the Week' appearances since joining the Tigers a fortnight ago. Seve was unstoppable in Round 18 as he terrorised his opposition with his running game, registering an insane 304 running metres. Further to his efforts, Seve managed to score two tries and set up another for his winger.

    4. Dan Russell (Souths Logan Magpies)

    A standout for Souths Logan in their 36-14 victory over Tweed Heads – scoring a try, running for 122m, busting three tackles and setting up two tries with great second phase plays.

    5. Jarrod McInally (Easts Tigers)

    The Easts Tigers winger was at his try-scoring best in Round 18, bagging a hat-trick, busting four tackles and running for 105m. McInally now takes his try scoring tally to 12 tries for season 2018.


    6. Billy Walters (Easts Tigers)

    Took control of the team in the absence of Brodie Croft; controlling the game nicely with his kicking game, recording 168 kick metres. Walters also had a hand in several tries, whilst ran for 86m and busted 4 tackles.

    7. Cam Cullen (Redcliffe Dolphins)

    The Dolphins captain showed his NRL Experience in Round 18, leading his side to a 40-28 victory, after being 12-0 down after the opening 20 minutes. Cullen scored a try, ran for 110m, busted 6 tackles and kicked for 167m.

    8. Enock Maki (PNG Hunters)

    113kg PNG Front rower was very impressive for the Hunters in their victory over the Northern Pride, running for 147m from 16 carries, and making 23 tackles, in just 41 minutes.

    9. Hugh Pratt (Redcliffe Dolphins)

    Young Redcliffe hooker Hugh Pratt was outstanding in Round 18, registering 2 try assists, 184 kick metres, a try, and a Hastings Deering Man of the Match award in a dominant display.

    10. Lachlan Timm (Sunshine Coast Falcons)

    Sunshine Coast Falcons front-rower continues to push for an NRL debut with his current run of form. Again, strong in Round 18 with 177 running metres, 31 tackles and 54 post contact metres. Timm really stood up when the game was in the balance, taking some courageous carries out of his own half.

    11. Toby Rudolf (Redcliffe Dolphins)

    Redcliffe cult figure was at his damaging best in Round 18, taking several strong carries to get his side on the front foot. A tough performance from the Dolphins Second-rower with 109 running metres, 26 tackles, 2 offloads and a try assist to his name.

    12. Chris Lewis (Sunshine Coast Falcons)

    A solid all-round performance from the Falcons Back-rower in Round 18. Lewis maintained a strong work rate in both attack and defence for the full 80 minutes, with 108 running metres, 42 post contact metres, and 47 tackles.

    13. James Hill (CQ Capras)

    After a huge performance in a losing side, Hill makes his fourth consecutive 'Team of the Week' appearance. This week, he made 202 running metres, 75 post contact metres, eight tackle breaks and 29 tackles.

    14. Alex Bishop (Norths Devils)

    Along with his fullback, Norths #9 Alex Bishop was a standout performer for the Devils in Round 18, scoring a try, running for 75m, making 38 tackles and setting up a try for his front-rower.

    15. Ryan Papenhuyzen (Sunshine Coast Falcons)

    Returning for the Sunshine Coast Falcons after representing NSW Under 20s, Papenhuyzen was instrumental for the Falcons, with 230 running metres, five tackle breaks, two offloads and a try assist.

    16. Benaiah Bowie (Souths Logan Magpies)

    Souths Logan Magpies flyer Benaiah Bowie was on fire in Round 18, crossing for two sensational tries. Bowie troubled his opposition with his speed and running game registering 184 running metres and four tackle breaks.

    17. Zach Clay (Townsville Blackhawks)

    A stellar performance from the young Townsville half, scoring his sixth try of the season and kicking all five goals to secure a convincing win against a strong Ipswich outfit. Furthermore, Clay terrorised the Jets with his sharp running game with 89 run metres, 2 line breaks and 9 tackle breaks.


    https://www.qrl.com.au/news/20182/07/18/round-18-team-of-the-week/
     
  13. rhugh89

    rhugh89 Moderator Staff Member Moderator

    Joined:
    Aug 12, 2012
    Posts:
    24,894
    Gender:
    Male
    Location:
    Brisbane
  14. rhugh89

    rhugh89 Moderator Staff Member Moderator

    Joined:
    Aug 12, 2012
    Posts:
    24,894
    Gender:
    Male
    Location:
    Brisbane
    LADDER AFTER ROUND 19

    ISC Ladder Round 19.png
     
  15. rhugh89

    rhugh89 Moderator Staff Member Moderator

    Joined:
    Aug 12, 2012
    Posts:
    24,894
    Gender:
    Male
    Location:
    Brisbane
    LADDER AFTER ROUND 20

    ISC Ladder Round 20.png
     
  16. rhugh89

    rhugh89 Moderator Staff Member Moderator

    Joined:
    Aug 12, 2012
    Posts:
    24,894
    Gender:
    Male
    Location:
    Brisbane
    Round 20 Team of the Week

    1. Scott Drinkwater (Easts Tigers) (c)

    One of the most dominant individual performances we’ve seen in season 2018. Drinkwater put on a clinic in Round 20, with three tries, three try assists, 176 run metres, three line breaks and 10 tackle breaks, in a convincing 46-12 win for the Tigers.

    2. Marmin Barba (Ipswich Jets)

    The Jets flyer was at his try scoring best in Round 20, scoring two tries and booking himself a place in this week’s team. Furthermore, Barba contributed 14 of the 15 points scored by the Ipswich Jets in Round 20.

    3. Thompson Teteh (PNG Hunters)

    A huge game in Round 20 for the Hunters centre, running for 195m, scoring a try, busting seven tackles and breaking the line on two occasions. Thompson was a clear standout for the Hunters and put his hand up with some strong carries when the game was in the balance.

    4. Talor Walters (Tweed Heads Seagulls)

    In his limited time playing Intrust Super Cup, Tweed Heads outside back Walters has already found himself playing centre, wing and fullback for the Seagulls. In Round 20, Walters was a clear standout for the Gulls, running in two sensational tries and running for 154m, in a strong performance.

    5. Troy Leo (Burleigh Bears)

    Whilst Burleigh didn’t come away with the win, Bears flyer Leo was sensational, getting over for two tries, including one of the tries of the season as he ran the length of the field and beat several Hunters chasers in the process.

    6. Billy Walters (Easts Tigers)

    Young Easts half is hitting his stride at the right time of the season, and was again outstanding in Round 20, scoring two tries and terrorising Norths with his running game, registering 104m from nine carries.

    7. Lindon McGrady (Tweed Heads Seagulls)

    He only played 33 minutes due to injury, but was a standout in his time on field, setting up two tries and kicking two goals, providing Tweed Heads with the upper hand, against a Mackay side looking to find some form in the back end of the season.

    8. Nat Neale (Ipswich Jets)

    An outstanding 80-minute performance from the Jets front rower, running for 137m, making 41 tackles, producing two offloads and 54 post contact metres in a Hastings Deering Man of the Match performance. Neale (pictured below) has now won three Hastings Deering Man of the Match awards, the most of any player in season 2018.

    9. Krys Freeman (Townsville Blackhawks)

    A solid all round performance from the Blackhawks rake, kicking for 180m, busting four tackles, running for 56m and securing the win for Townsville, scoring a try with a darting run from dummy half, late in the game.

    10. Pat Carrigan (Wynnum Manly Seagulls)

    A dominant performance from the young powerhouse forward, registering 177 run metres, including 73 post contact metres, three tackle breaks and 20 tackles, in 47 minutes.

    11. Brett Greinke (Easts Tigers)

    Arguably his best game of the season, scoring a sensational try and setting up a try for partnering prop forward Albert Vete late in the game. Further to his efforts, Greinke ran for 135m, busted five tackles and made 23 tackles.

    12. Toby Rudolf (Redcliffe Dolphins)

    A massive game from Redcliffe second-rower in Round 20, as he terrorised Ipswich edge defence with his powerful running game, with 144 running metres, eight tackle breaks, 57 post contact metres, a line break and 34 tackles.

    13. Tui Kamikamica (Sunshine Coast Falcons)

    Falcons forward Kamikamica was a standout for the Falcons in their 15-14 victory over the Northern Pride in Hervey Bay. Kamikamica put the Falcons in prime attacking territory with several strong carries, registering 183 running metres, two tackle breaks and 69 post contact metres.

    14. Zac Santo (Townsville Blackhawks)

    A standout performance from the Blackhawks fullback in Round 20, setting up a try for winger Carlin Anderson, running for 143m, and busting 10 tackles in another dominant performance.

    15. Jordan Grant (Mackay Cutters)

    A huge performance in a losing side, Grant lead Mackay from the front with a massive 208m from 15 carries, including 102 post contact metres, three tackle breaks and 21 tackles to his name.

    16. Jet Key (CQ Capras)

    After coming off the bench, the Capras front- rower made an immediate impact with several strong carries against a big Wynnum pack, with 190 running metres, 60 post contact metres, two offloads and six tackle breaks. The 102kg forward also aimed up in defence with 32 tackles.

    17. Tyson Lofipo (Ipswich Jets)

    Along with his front-row partner Nat Neale; Jets forward Lofipo was impressive in Round 20, laying the platform for Ipswich, with 160 run metres, including 56 post contact metres and five tackle breaks.


    https://www.qrl.com.au/news/20182/08/01/round-20-team-of-the-week/
     
  17. rhugh89

    rhugh89 Moderator Staff Member Moderator

    Joined:
    Aug 12, 2012
    Posts:
    24,894
    Gender:
    Male
    Location:
    Brisbane
    LADDER AFTER ROUND 21

    ISC Ladder Round 21.png
     
  18. rhugh89

    rhugh89 Moderator Staff Member Moderator

    Joined:
    Aug 12, 2012
    Posts:
    24,894
    Gender:
    Male
    Location:
    Brisbane
    Round 21 Team of the Week

    1. Zac Santo (Townsville Blackhawks)

    Whilst Blackhawks were unable to come away with the win in Round 21, the Townsville Blackhawks fullback was a standout for his side. Santo troubled Norths defence with his speed and footwork at the line, registering 224 running metres and scoring a sensational try in the 70thminute.

    2. Gideon Gela-Mosby (Northern Pride)

    A great performance from the Northern Pride flyer, scoring two tries, running for 122m and busting five tackles, in what was a convincing win for the NQ side.

    3. Sami Sauiluma (Burleigh Bear)

    Sauiluma terrorised Wynnum Manly’s right edge defence with his powerful running game, scoring a breakaway try, running for 147m, busting 9 tackles and setting up a try for winger Troy Leo in the 32nd minute.

    4. Luke Pollock (Norths Devils)

    It was a huge game for Norths centre Luke Pollock, as he ran in two tries and set up the winning one as well to seal the 27-24 victory over competition heavyweights, Townsville Blackhawks.

    5. Junior Rau (PNG Hunters)

    Hunters strike weapon Junior Rau was outstanding in Round 21, registering 181 running meres, nine tackle breaks, two line breaks and a key try in the 12th minute.

    6. Todd Murphy (Norths Devils )

    Returning from injury after seven weeks on the sideline, Murphy produced his best game of the season with a Hastings Deering Man of the Match performance, scoring a try, running for 126m, and leading Devils to victory over an experienced Townsville side.

    7. Jack Campagnolo (Northern Pride) (c)

    In just his fifth Intrust Super Cup appearance, the 20-year-old produced a dominant performance, scoring a try, kicking five goals, setting up three tries and kicking for 188m, leading Pride to a 38-10 victory over the Capras.

    8. George Fai (Souths Logan Magpies)

    Fai was a shining light for Magpies as he led from the front against a solid Hunters forward pack, scoring a try, running for 157m and busting five tackles.

    9. Jayden Connors (Ipswich Jets)

    Dynamo hooker Jayden Connors was standout performer for the Jets last weekend. His speed out of dummy half was key for Ipswich in securing a 32-28 victory over the Sunshine Coast. Connors registered 140 running metres, scored a try and set up another for Billy McConnachie in the 18th minute.

    10. Darryn Schonig (Northern Pride)

    The Northern Pride front-rower had arguably his best game of the year in Round 21, running for a huge 171m, and laying a platform for his halves to play off the back of.

    11. Tino Fa’asuamaleaui (Easts Tigers)

    The 18 year-old, 107kg Easts Tigers forward (pictured below) was unstoppable in Round 21, running for 112m and busting eight tackles, in just 29 minutes of game time.

    12. Bennett Leslie (Mackay Cutters)

    A huge game for Cutters back-rower Bennett Leslie; scoring two tries, busting nine tackles, running for 154m and making 44 tackles.

    13. Jamil Hopoate (Redcliffe Dolphins)

    Yet another solid performance for the Dolphins middle forward, running for 183m, making 41 tackles and scoring a try in the 69th minute.

    14. Jaelen Feeney (Townsville Blackhawks)

    Easily Townsville’s best on field in Round 21, running in two sensational tries, setting up a try for forward Andrew Davey, and controlling the game nicely with his kicking game.

    15. Brodie Croft (Easts Tigers)

    Instrumental for Tigers in their 30-22 victory over Tweed Heads, scoring two tries, kicking five goals, running for 146m, busting eight tackles, and kicking for 217m. Croft’s experience was vital as his side were under pressure after having a player sent off late in the first half.

    16. Tom Eisenhuth (Sunshine Coast Falcons)

    While this was just his fifth game in the Intrust Super Cup, the 100kg edge backrower (pictured below) has been a standout since joining the Sunshine Coast, and was again impressive in Round 21 with a try, try assist, four offloads and 45 tackles to his name.

    17. Jamayne Taunoa-Brown (Norths Devils)

    Coming off the bench for Norths, he provided go forward against an experienced Blackhawks pack with 122 running metres, 10 tackle breaks and a try.


    https://www.qrl.com.au/news/20182/08/08/round-21-team-of-the-week-prides-jack-attack/
     
  19. rhugh89

    rhugh89 Moderator Staff Member Moderator

    Joined:
    Aug 12, 2012
    Posts:
    24,894
    Gender:
    Male
    Location:
    Brisbane
    Intrust Super Cup Round 22 team lists


    QRL Media
    Tue 7 Aug 2018, 05:57 PM



    The Harvey Norman Women in League Round 22 Intrust Super Cup teams have been named for the weekend.

    A number of clubs will get into the spirit of the round with special functions; while others will wear jerseys especially for the occasion.

    Ipswich Jets v CQ Capras at North Ipswich Reserve, Saturday, August 11 – 1.10pm* (Live on Channel 9)

    Ipswich Jets

    1. Michael Purcell 2. Marmin Barba 3. Richie Pandia 4. Isimeeli Hafoka 5. Wes Conlon 6. Chris Ash 7. Dane Phillips 8. Tyson Lofipo 9. Jayden Connors 10. Nat Neale (c) 17. Billy McConnachie 12. Ben White 13. Ben Shea 11. Rowan Winterfield 14. Sam Caslick 16. Huskie Teutau 19. Mitch Carpenter

    Coach: Ben Walker and Shane Walker

    CQ Capras

    1. Zeik Foster 2. Junior Kirisome 3. Connor Broadhurst 4. Nathan Bassani 5. Chanel Seigafo 6. Blake Goodman 7. Jack Madden (c) 8. Oliver Percy 9. Billy Gilbert 10. Brad Lupi 11. Jerry Key 12. Dave Taylor 13. Jamie Hill 14. Wade Carra 15. Luke George 16. Aaron Flanagan 18. Maipele Morseau

    Coach: Kim Williams

    Townsville Blackhawks v Redcliffe Dolphins at Jack Manski Oval, Saturday, August 11 – 2pm

    Townsville Blackhawks

    1. Zachary Santo 2. Carlin Anderson 3. Shaun Hudson 4. Ty Carucci 5. Kalifa Faifai-Loa 6. Zach Clay 7. Jaelen Feeney 8. Francis Molo 9. Krys Freeman 10. Rod Griffin 11. Jake Marketo (c) 12. Andrew Davey 13. Joe Boyce 15. Daniel Beasley 16. Sione Lousi 18. Brenden Santi 19. Brent Woolf

    Coach: Kristian Woolf

    Redcliffe Dolphins

    1. Trai Fuller 22. Jonus Pearson 3. Aaron Whitchurch 4. Jeremy Hawkins 5. Josh Beehag 6. Bryce Donovan 7. Cameron Cullen (c) 15. James Taylor 9. Jake Turpin 10. Sam Anderson 11. Toby Rudolf 12. Scott Schulte 13. Jamil Hopoate 8. Nick Slyney 1.4 Myles Taueli 16. Tom Geraghty 17. Hugh Pratt

    Coach: Adam Mogg

    Mackay Cutters v Northern Pride at BB Print Stadium Mackay, Saturday, August 11 – 6pm


    Mackay Cutters

    1. Lachlan Coote 2. Yamba Bowie 3. Nathan Saumalu 4. Blake Atherton 5. Johnny Faletagoa'i 6. Kyle Laybutt 7. Nicho Hynes (c) 8. Jordan Grant 9. Cooper Bambling 10. Nicholas Brown 11. Kellen Jenner 12. Shane Wright 13. Bennett Leslie 14. Jayden Hodges 15. Lona Kaifoto 16. Jye Andersen 17. Jack Brock 18. Sheldon Bobbert 19. Darcy Cox

    Coach: Steve Sheppard

    Northern Pride

    1. Jack Murphy 2. Murray Taulagi 3. Brett Anderson 4. Javid Bowen 5. Gideon Gela-Mosby 6. Jordan Biondi-Odo 7. Jack Campagnolo 8. William Bugden 9. Ryan Ghietti (c) 10. Darryn Schonig 11. Graham Clark 12. Ethan Lowe 13. David Murphy 14. Connor Jones 15. Emry Pere 16. Tom Hancock 17. Troy Kapea 18. Matthew Musumeci 19. Shawn Bowen 20. Sheldon Powe-Hobbs

    Coach: Ty Williams

    Sunshine Coast Falcons v Easts Tigers at Sunshine Coast Stadium, Sunday, August 12 – 2pm

    Sunshine Coast Falcons

    1. Ryan Papenhuyzen 2. Matt Soper-Lawler 3. Justin Olam 4. Christopher Lewis 5. Iliesa Ratuva 6. Rhys Jacks 7. Ryley Jacks 18. Lachlan Timm 9. Harry Grant 10. Jacob Hind 11. Dane Hogan (c) 12. Thomas Eisenhuth 13. Louis Geraghty 14. Stephen Buckley 15. Jordan Brown 16. Sam Burns 17. Caleb Daunt 19. Lachlan Roe

    Coach: Craig Ingebrigtsen

    Easts Tigers

    1. Scott Drinkwater 2. Linc Port 4. Marion Seve 3. Shane Neumann 5. Jarrod McInally 6. Billy Walters 7. Brodie Croft 8. Albert Vete 9. Brandon Smith 10. Brett Greinke 11. Jake Foster (c) 12. Patrick Kaufusi 13. Jack Svendsen 14. Tommy Butterfield 15. Ash Little 16. Tino Fa'asuamaleaui 19. Conor Carey 18. Matthew Groat

    Coach: Scott Sipple

    Souths Logan Magpies v Burleigh Bears at Davies Park, Sunday, August 12 – 3pm

    Souths Logan Magpies

    1. Corey Allan 2. Benaiah Bowie 3. Lenny Magey 4. Dan Russell 5. Paul Rokolati 6. Guy Hamilton 7. Sam Scarlett 8. George Fai 9. Travis Waddell 10. Thomas Flegler 11. Brendon Gibb 12. Daniel Tamou 13. Phil Dennis (c) 14. Manaia Cherrington 15. Sam Lavea 16. Rory Ferguson 17. William Samuel 18. Clayton Mack

    Coach: Jon Buchanan

    Burleigh Bears

    1. Kurtis Rowe 2. Troy Leo 3. Sami Sauiluma 4. Joshua Berkers 5. Toby McIntosh 6. Dylan Phythian 7. Jamal Fogarty 8. Luke Page (c) 9. Pat Politoni 10. Matt White 11. Matthew Robinson 12. Hayden Schwass 13. Sam Coster 14. Jeff Lynch 15. Kai O'Donnell 17. Jess Savage 18. Tyler Sparkes

    Coach: Jim Lenihan

    Tweed Heads Seagulls v PNG Hunters at Piggabeen Sports Complex, Sunday, August 12 – 2.15pm

    Tweed Heads Seagulls

    1. Alex Grant 5. Kiah Cooper 3. Brendan Elliot 4. Talor Walters 2. Ryland Jacobs 6. Eli Levido 7. Kane Elgey 16. Kalani Going 9. Jack Cook 10. Tristan Lumley 11. Lamar Manuel-Liolevave (c) 12. Bryce Cartwright 13. Kirk Murphy 8. Jaleel Seve Derbas 14. Tevita Folau 17. Maia Sands 18. Sam Meskell

    Coach: Ben Woolf

    PNG Hunters

    1. Edene Gebbie 2. Junior Rau 3. Thompson Teteh 4. Adex Wera 5. Brendon Gotuno 6. Ase Boas (c) 7. Watson Boas 8. Enock Maki 9. Wartovo Puara 10. Moses Meninga 11. Nixon Putt 12. Willie Minoga 13. Stanton Albert 14. Charlie Simon 15. Ila Alu 16. Mekenzie Yei 17. Dilbert Issac 18. Rahdly Brawa 19. Patrick Morea 20. Paul Wawa

    Coach: Michael Marum

    Wynnum Manly Seagulls v Norths Devils at BMD Kougari Oval, Sunday, August 12 – 3pm

    Wynnum Manly Seagulls

    1. Daniel Ogden 2. Jack Goodsell 3. Jeriah Goodrich 4. Delouise Hoeter 5. Edward Burns 6. Shaun Nona 7. Jayden Berrell 8. Patrick Carrigan 9. Mitch Cronin (c) 10. Keenan Palasia 11. Til Vea 12. Adam Tuimavave-Gerrard 13. Max Elliott 14. Alex Barr 15. Stedman Lefau 16. Salesi Funaki 17. Lachlan Lee

    Coach: Adam Brideson

    Norths Devils

    1. Jack Ahearn 2. Herbie Farnworth 3. Luke Pollock 4. Chevi Ellis 5. Paul Ulberg 6. Todd Murphy 7. Troy Dargan 8. Jamayne Taunoa-Brown 9. Alex Bishop 10. Riley Leota 17. Michael Sio 12. Brandon Lee 13. John Palavi (c) 14. Guy Williams 15. Iain Riccardi 16. Carne Doyle-Manga 19. Jack Miers

    Coach: Rohan Smith


    https://www.qrl.com.au/news/20182/08/072/intrust-super-cup-round-22-team-lists/
     
  20. rhugh89

    rhugh89 Moderator Staff Member Moderator

    Joined:
    Aug 12, 2012
    Posts:
    24,894
    Gender:
    Male
    Location:
    Brisbane
    LADDER AFTER ROUND 22

    ISC Ladder Round 22.png

     

Share This Page